Kadıköy Butik Dershaneleri ve Kursları

Kadıköy butik dershanelerinde ve kurslarında verilen eğitimler standart bir eğitimin çok üstündedir. Bu bakımdan başarı oranı da gerçekten azami düzeydedir. Başarının böyle yüksek olmasını sağlayan bu butik dershanelere -şimdilerde butik kurslar- ise yakından bakalım. İstanbul'un en gözde ilçelerinden kadıköy butik dershaneleri ve kursları arasında eğitim kurumumuz saygın bir isimdir.

Özel Ders Tadında Sınıflar

Butik dershanelerde ve kurslarda ortalama dört en fazla altı kişilik sınıflarda ders verilir. Böylece hem sınıf ortamının verdiği eğitim psikolojisi tamamlanır hem de öğrencinin öğrenme düzeyi en üste çıkar.

Normal yirmi ya da otuz kişilik sınıflarda alınan eğitimde, öğrenci verilmek istenenin ancak %40'lık kısmını alır. Aldığı bilgilerin %20'lik bir kısmını da kapıdan çıktıktan sonraki 15 – 30 dakikalık zaman diliminde kaybeder. Öğrenci eğer tekrar ve pekiştirme yapmazsa da bu oran gün be gün düşer. Aslında bu unutuşta öğretmenin bir suçu olmadığı gibi öğrencinin de bir suçu yoktur. Bu sadece beyinsel fonksiyonları takip etmeden ve eğitim psikolojisi çerçevesinde bakmayan bir eğitim sisteminin sorunudur. Bu gedikteki en büyük sorun ise kuşkusuz sınıfın kalabalık olmasıdır. Butik dershanelerde ise sınıflar kalabalık olmadığı için öğrencinin öğrenme düzeyi %80 ile %85 arasında değişmektedir. Bu da hemen hemen azami öğrenme ölçüsüne denktir. Dersten sonra yapılan tekrar ve pekiştirme etütleri ile öğrencinin bilgi zayiatı engellenmiş olur.

Öğrenci ve Öğretmen İlişkisi

Eğitimdeki en önemli konulardan birisi de öğretmen ve öğrenci arasındaki bağ ya da ilişkidir. Öğretmenin öğrencisine karşı davranışı, ders anlatışı, öğrencinin öğrenme isteği bu ilişkisinin bir parçasıdır.

Kalabalık bir sınıfta ise (kalabalıktan kastımız 50 ya da 60 kişilik sınıflar değil, o sınıflar zaten eğitim için namüsait; bizim kastettiğimiz nüfus 20 ile 30 arasında değişiyor.) öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişki son derece ince, hatta kopuktur. Hal böyle olunca öğrencinin öğretmenden alacağı çok bir şey de yoktur.

Butik dershanelerde ve kurslarda ise sınıf nüfusu gereği öğretmen öğrenci ile birebir ilgilenir ve öğrencinin dikkat sorunu hemen hemen ortadan kalkar. Üstelik öğrencinin soru sorma ya da anlamadığı bir konuda tekrar hakkı da olduğu için dersten aldığı verim üst düzeydedir.

Eğitim koçları ile de çocuğa destek sağlayan butik dershanelerde ve kurslarda başarı kaçınılmazdır.