İstanbul Butik Dershaneleri

Butik dershanelerin özellikle İstanbul'da temelleri atılmış ve öğrenciler açısından büyük bir başarı sağlanılacağı düşünülerek önem verilmeye başlanılmıştır. Eğitim sistemine yeni bir can taşıyan bu sistem, tam anlamıyla özel dersin rahatlığıyla ile sınıf psikolojisini birleştirmiştir.

İstanbul Türkiye'nin en büyük ve kalabalık şehri olduğu için eğitim açısından oldukça sıkıntılıdır. Öncelikle dershaneler arasında aşırı derece rekabet olduğundan çok fazla bilgi kirliliği vardır; bu bakımdan veliler dershane yada özel ders seçimlerinde haklı olarak fazlasıyla zorlanmaktadır.

Her ne olursa olsun standart dershanecilik tam anlamıyla başarı sağlamaktan artık çok uzaktır. Kimi dershaneler reklam yapmak amacıyla öğrencileri olağan dışı bir şekilde çalıştırarak hem onların psikolojilerini yerle bir etmektedirler hem de öğrencinin başarısını olumsuz yönde etkilemektedirler.

Ülkemizde bu tür durumlar sıklaşınca artık standart dershaneciliğe yeni bir yüz getirmek gerekiyordu. Böylelikle butik dershaneler kurulmaya başlandı. İstanbul butik dershaneleri arasında sizlere en kalitelisini sunacağımıza inanıyoruz.

Butik Dershane Nedir

Butik dershaneler -şimdilerde butik kurslar- öğrenci sayısına göre sınıf açan ve sınıf mevcudu altıyı geçmeyen özel eğitim merkezleridir. Dershanecilik anlayışındaki "hızlandırılmış" dersler yerine öğrenciye "öğretme" amaçlı dersler sunarlar. Veli isteği ve öğrenci durumuna göre okula hazırlık yada sınava hazırlık olarak sınıflar açılır. İhtiyaç duyulduğu takdirde iki durum için de sınıf açılmaktadır.

Üniversitelere Girişte Artık Okul Başarı Puanı Etkili Değil

4+4+4 sistemi ile artık okul başarısı yani okulun öğrenciye verdiği yüzdelik puan etkili olmayacak, bunun yerine diploma notu etkili olacak. Bu durumda Galatasaray lisesindeki öğrenci ile düz lisedeki öğrenci aynı şartlarda mücadele edecek. Hal böyle olunca da okulun dışarıdan desteklenmesi gerekiyor. Butik dershaneler ve butik kurslar ise öğrenciyi hem okula hem de sınava hazırlaması yolunda oldukça etkili bir çözüm.

Yeni Yüzler: Eğitim Koçları

Butik dershanelerin bünyesinde konusunda uzman öğretmenlerin yanında eğitim koçları da bulunmaktadır. Eğitim koçları öğrenciye eğitimindeki en üst noktayı ulaştırma görevini üstlenirler ve bu bağlamda bazı teknik yöntemler kullanırlar. Avrupa ve Amerika'da uzun yıllardır var olan bu sistem Türkiye'de butik dershaneler ile tanıtılmış olup bir eğitim kolu olarak gelişmektedir.

Velhasıl kelam, butik dershaneler (butik kurslar) hem okula hem de sınava yönelik çalışmalar ile öğrenci psikolojisini bozmadan onun kapasitesinin en üst düzeyinde bir okul kazanmasını sağlayan eğitim kurumlarıdır. Şimdilik en yaygın olduğu yerler İstanbul- Kadıköy olsa da diğer büyük kentlerde açılan butik dershaneler ve kurslar da vardır.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp