TOEFL (Test of English as a Foreign Language)

TOEFL (TEST OF ENGLİSH AS A FOREİGN LANGUAGE)

Toefl özel ders ile tüm dünyada kabul gören ve öğretim dili İngilizce olmayan ülkelerde okuyan insanlardan talep edilen toefl sınavında başarılı olabilirsiniz. Bu sınavda iyi puan almış olmak birçok kapının otomatik olarak açılmasını sağlar. Bu sınavda iyi puan alan öğrencilerin İngilizce yeterliliği tartışılmaz. Yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin temel olarak alması gereken bir sınavdır. Üniversite başvurularında önemli bir kabul kriteri olarak görülür. Bunu dışında iş hayatında da İngilizce yeterliliğinin simgesidir. IELTS sınavını temel olarak kabul eden Avustralya ve Yeni Zelanda dışındaki çoğu ülkede kabul edilen önemli bir İngilizce yeterlilik sınavıdır.

Sınav 3 şekilde yapılabilir. Bilgisayarlı test, kâğıt-kalemli test ve son zamanlarda en çok geçerliliği olan ve en çok uygulanan internet üzerinden test (TOEFL IBT).

TOEFL IBT testi genel olarak 4 bölümden oluşur. Bu testte katılımcılara önce reading (okuma) ve listening (yazma) sınavı uygulanır. Bunların sırası tamamen şansadır. Yani bir öğrenciye reading sorulurken aynı sınav salonunda aynı anda başka bir öğrenciye listening sınavı uygulanabilir. Sorular genel bir soru havuzundan gelir. Dolayısıyla her öğrenciye neredeyse farklı sorular gelir. Bu iki aşamadan sonra writing (yazma) ve speaking (konuşma) testleri yine aynı şekilde farklı sıralarda uygulanır. Daha ayrıntılı bilgi için www.toefl.org sitesini ziyaret ediniz.

Epsilon Eğitim'de TOEFL IBT özel dersleri 2 ders şeklinde yapılır. 40 dk. ders 10 dk. ara ve 40 dk. dersten oluşur. Bu 2 dersin ücreti 2500₺ dir.

Bölüm Soru Sayısı Puan Süre
Listening
  • 3-5 dk süreli her biri 6 sorudan oluşan, 4-6 akademik konuşma
  • 3 dk süreli her biri 5 sorudan oluşan, 2 karşılıklı konuşma

0-30

60-30 dk
Speaking
  • 2 bağımsız bölüm; kişisel düşüncelerin verilen bir konu hakkında ortaya konması
  • 4 bütünleştirilmiş bölüm; okunan metin ve aynı konuda dinlenen karşılıklı konuşmalar üzerine konuşmak. (30sn içinde hazırlanıp, 60sn içinde konuşmanız gerekmektedir)
0-30
(0-4 Puan)
20 dk
Ara 10 dakika
Reading
  • Her biri 12-14 sorudan oluşan yaklaşık 700 kelimelik 3-5 akademik metin.
0-30 60-100 dk
Writing
  • Bütünleştirilmiş bölüm; okunan metin ve aynı konudaki dinlenen karşılıklı konuşmalar hakkındaki yazım kısmı.
  • Bağımsız bölüm; verilen bir konuyu kendi düşüncelerinizle destekleyeceğiniz yazım kısmı.
0-30
(0-4 Puan)
20-30 dk
'Structure IBT - TOEFL testinde ayrı bir dilbilgisi bölümü bulunmamaktadır. Bu bölüm listening, speaking, writing soruları içerisinde değerlendirilmektedir.Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp