Butik Dershaneler

Her veli, Türkiye şartlarında çocuğunun iyi bir eğitim almasını ister. Bu amaçla dershaneler kurulmuştur ama artık dershanelerin de okullardan farkı kalmamıştır. Özel olması gereken dershaneler en az okullar kadar kalabalıklaşmış ve aslında farkında olmadan öğretmen – öğrenci ilişkisini kaybetmişlerdir. Hal böyle olunca da bildiğimiz dershanelere farklı bir bakış açısı getirme gereği duyulmuştur. Bu bakış açısı "Butik Dershane" adı ile anılmaktadır. Butik dershanelerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Butik dershaneler -şimdilerde butik kurslar- en az 4 en fazla 6 öğrenci ile sınıflar açmaktadır. Böylelikle derse konsantre olma sorunu yaşayan öğrenciler bir nevi özel ders ile ikmal edilmektedirler. Az öğrencinin olması, öğretmen verimini de en üst düzeye çıkarmaktadır ve belki de en önemli nokta ise öğrencinin soru sorma hakkının olmasıdır.

Standart dershanelerde bir rehberlik sistemi vardır ve "başarılı" olan öğrencilere daha fazla özen gösterilir. Butik dershaneler ise her öğrenciyi başarılı olarak atfeder ve ona göre ayıklar. Nam-ı diğer butik dershanenin "çürük elma ayıklama" gibi bir durumu yoktur.

Butik dershaneler ve butik kurslar, her sınıfı aynı seviyeden öğrenci ile açar. Standart dershane sistemi gibi sınıf karma değildir. Özel sınıflarda aynı seviyedeki öğrencilere hem öğretmenin hâkimiyeti daha kolaydır hem de öğrencinin anlaması.

Butik dershaneler ve kurslar öğrenciye sadece ders vermezler; eğitim koçluğu da yaparlar. Eğitim koçluğu ülkemizde yeni yeni tanınan bir olgudur. Eğitim koçları öğrencinin öğrenme, dikkat, dinleme, aşırı stres gibi sorunlarında devreye girerler. Rehber öğretmenlerden farklı olarak öğrenciyi teknik olarak hazırlarlar. Eğitim koçları, öğrenci psikolojisinden de anlarlar ve bu bakımdan öğrenci motivesi için ideal kişilerdir.

Butik dershaneler ve kurslar ilkokuldan liseye kadar her yaş grubuna hitap ederler. Çocuğun ya da gencin ihtiyaçları doğrultusunda, ister sınava hazırlık sınıfı isterse okula takviye sınıfı açılır. Ayrıca talebe göre derslik açtıkları için de asla kalabalık olmazlar.