Özel Ders Merkezleri

Günümüzde artık veliler çocuklarını dershaneye götürmek yerine onlara özel ders verdiriyorlar. Elbette bu konuda veliler haklılar çünkü öğrencinin temeli olmadığı derslerde başarıyı yakalaması zorlaşabilmektedir. Nitekim her branştan alınan özel dersler de velilere büyük maddi yükler oluşturmakta.

Son zamanlarda açılan ve ciddi anlamda tutulan özel ders merkezleri yani butik dershaneler hem velilerin hem de öğrencilerin eğitim yüklerini azaltan kurumlardır. Bu merkezler, özel ders mantığı ile hareket etmekte ve sınıflarını da ona göre kurmaktadırlar. Öyle ki bir sınıfın en fazla alacağı öğrenci sayısı altı ile sınırlandırılmıştır.

Standart dershanelerin en büyük sorunu; oluşturulan sınıflardaki öğrencilerin aynı seviyeden olmamalarıdır. Her ne kadar öncesinde bir seviye sınavı yapılıyor olsa da bu sınavlar aslında en başarılı öğrencileri seçmeye yöneliktir çünkü standart dershaneler öğrenci başarısından çok kendi başarılarına yoğunlaşmaktadırlar. Hal böyle olunca "kapasitesi olan" öğrencilere sabahtan akşama kadar etüt koyarak onları yorarlar. Bu arada da sadece bir kuru rehberlik hizmeti vardır ki zaten çocuk derslerden kafasını kaldırıp herhangi bir destek alamamaktadır. Bu bir eğitim değildir. Öğrenci bu şekilde yani temelsiz bir halde yüksek okula geldiğinde afallamaktadır ve başarısız olmaktadır. Butik dershaneler ise tam anlamıyla bir eğitim sağlamakla yükümlü kurumlardır. Ortalama dört en fazla altı kişilik özel ders niteliğindeki derslerle öğretmen ile öğrencisi arasındaki ders aktarımı üst düzeyde tutulmaktadır. Ayrıca rehberlik hizmetinin yanında eğitim koçlarından da yardım alınmaktadır. Eğitim koçları, öğrencinin sınava ya da okula ait başarısızlığa, onun başarısız olmasına neden olan her türlü olumsuz etkiye yönelik bir nevi koruyucu görevindedir. Öğrenci psikolojini çok iyi çözümleyen eğitim koçları böylelikle iyi bir eğitimi tamamlayan iyi bir eğitim psikolojisini de sağlamaktadırlar.

İstanbul'un ilçesi olan Kadıköy butik dershaneler ilklerdendir. Bu şekilde hem sınava hem de okula yönelik butik dershaneler -şimdilerde butik kurslar- ülkemizin her köşesinden açılmaya başlamışlardır. Elbette belirli bir standart ile açılan bu özel ders merkezlerinin en önemli kuralı ihtiyaca göre açılan sınıflardır. Böylelikle bu merkezler asla kalabalık olmazlar. Üstelik buradaki öğretmenler de konularında uzman branş öğretmenler olarak seçilmektedirler.

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp