Eğitim Sisteminde Butik Dershaneler

Çocuk gelişiminde verilen ilk eğitimlerin yanı sıra ergenlik çağı bitene kadarki verilen eğitimler de çocuğun bilgi dağarcığında önemli yerler işgal ederler çünkü ilk eğitimdeki hatalar ancak ergenlik çağındaki eğitimler ile iyileştirebilir.

Devlet okullarının verdiği eğitimler yeterli olmamakla birlikte özel okulların da çocukları sınava hazırlamamaları ve oldukça pahalı olmaları nedeniyle veliler ya özel derslere ya da dershanelere başvurmaktadır.

Dershaneler Artık Yeterli Mi?

Aslında kuruma ve bireye göre farklılık gösterecek bu soruyu genelleme yaparak anlatmaya çalışacağız. Günümüzde dershane sistemi öğrenci ve velinin ihtiyaçlarını en üst seviyede bazı konularda karşılayamamaktadır. Sınıfların sayıca butik dershanelere göre fazla olması sınıf öğretiminden bireysel öğretime pek fazla zaman kalmamasına neden olabilmektedir. Öğretmen, sınıf içerisinde çok öğrenci olacağından öğrencinin durumunu analiz edemeyebilir ayrıca öğrenciden gelecek etüd zamanı, çözülemeyen soruların anlatımı gibi yardım taleplerinde her öğrenciye yeterli zaman ayıramayabilir.

Özel Dersler

Veliler "Hemen hemen aynı paraya denk geliyor " mantığı ile çocuklarını özel derslere gönderirken ufak bir ayrıntı maalesef atlanmaktadır. Özel dersler tek bir alandan alınırsa herhangi bir etkisi olmaz. Örneğin sadece matematik özel dersi alan bir öğrenci sınavlarında matematikten başarılı olacaktır ama diğer alanlarda sergilediği vasat durumdan dolayı herhangi bir yeri kazanması zordur. Üstelik özel dersler bir saat için verilen konu anlatımlarıdır. Bu esnada çocuk sınava hazırlatılmaz ya da ona rehberlik hizmeti verilmez hatta belki de soru çözme teknikleri de gösterilmez. Aslında çocuğun aldığı şey sadece ve sadece ekstradan bir saat konu veya konu tekrarıdır.

Butik Dershaneler Ne Kadar Başarı Sağlayabilir?

Butik dershane sistemi özel ders ile standart dershane sistemini harmanlayan bir sistemdir. Bu şekilde ortalama dört en fazla altı kişilik sınıflarda öğrenciler eğitim görürler. Bu eğitimler alanlarında uzman, eğitimli ve bilinçli öğretmenler tarafından sağlanır.

Sınıf sistemi ile sosyal öğrenme psikolojisi yöntemi ile öğretim verimi en üst düzeydedir. Öğretmen ile öğrenci ilişkisi hiç kopmadığı için öğrenci daha ferah ve daha net bir şekilde öğrenir.

Sınıflarda her seviyeden değil tek seviyeden öğrenciler vardır ki bu da rekabet yerine dostluğu doğurur. Ayrıca butik dershanelerde eğitim koçları bulunur. Eğitim koçları, öğrencinin psikolojisi ile ilgilenir ve onu en üst düzey öğrenme seviyesine çıkarak teknikler sunar.

Türkiye'de yeni bir sistem olan butik dershaneler, İstanbul'da ama özellikle Kadıköy'de oldukça kaliteli eğitimler vermektedirler. Zamanla ülkenin her ilinde hayata geçecek olan butik dershaneler, öğrencilere en az %90 başarı sağlamaktadır ki bu ülke şartlarında oldukça iyi bir rakamdır.